Leonardo da Vinci "Salvador Mundi" eladja rekordot 450 millió dollár aukción

Videó: Leonardo da Vinci "Salvador Mundi" eladja rekordot 450 millió dollár aukción

Videó: Leonardo da Vinci
Videó: Leonardo Da Vinci: Pupil of Bacchus 2024, Április
Anonim

A művészeti aukciók világa sokféleképpen egy alternatív univerzum. Olyan világ, ahol több millió dollárt költöttek a műalkotásokra, anélkül, hogy bárki szemet csapna. De a közelmúltban ez az alternatív univerzum őrjöngött a Christie-ben elért rekordfelvételen.

A Leonardo da Vinci "Salvator Mundi" eladta rekordot 450,3 millió dollárért a Christie aukciós házában New Yorkban. Az ár messze a legmagasabb ár, amit valaha árverésre bocsátottak a művészeti alkotásokért. Az előző magas volt Pablo Picasso "Women of Algiers", amely 179,4 millió dollárért eladta a Christie's-t 2015 májusában.

A Salvator Mundi, amely a "Megváltó a világért" latin, egy 25,8 hüvelyk, 17,9 hüvelyk olaja a diófestészeten, amely Jézust Krisztust ábrázolja, aki egy bal gömböt tart a bal kezében.

Christie úgy döntött, hogy a "Salvator Mundi" aukciót a nagy horderejű háború és kortárs árverésen árverésre bocsátja, nem pedig a régi mester aukción, ahol technikailag tartozik. Az árverés előtt Christie létrehozott egy marketing kampányt a Da Vinci darabra, és úgy döntött, hogy külső ügynökséget vesz fel a reklámozáshoz; az első az aukciós házban. Christies úgynevezett "Salvator Mundi", "az utolsó da Vinci", utalva annak a státusza, mint a da Vinci utolsó ismert festménye, amely nem volt magángyűjteményben.

(Drew Angerer / Getty Images)
(Drew Angerer / Getty Images)

Annak ellenére, hogy a rekordért fizetett díjat a művészetért fizetik, nem ellentmondás. Egyes művészek vitatják a darab eredetiségét. Jacques Franck, a művészettörténész és a párizsi székhelyű Leonardo-szakember szerint "a kompozíció nem Leonardo-tól származik … Ő inkább a csavargó mozgást élvezte, egy jó stúdiózás egy kis Leonardo-val, és ez nagyon sérült."

Ezen kívül Luke Syson, aki a "Salvator Mundi" -nak nevezett londoni 2011-es Nemzeti Galéria kiállítást rendezte, azt állította, hogy "a képek szenvedtek".

A "Salvator Mundi" története érdekes. Úgy gondolják, hogy 1500 körül készültek, valószínűleg Franciaország királyának XII. Királyára és Brittany Anne-ra. Ez volt az I. Károly király művészeti gyűjteményének egy része, és 1651-ben felhasználták az adósság egy részét. A festmény valamikor eltűnt az 1700-as évek közepén, és nem emelkedett újra, amíg be nem lépett Sir Frederick Cook Virginia a 19. század végén. 1958-ban a műalkotás a Sotheby's London aukción 45 font értékben értékesült.

Aztán 2005-ben a munkát 10 000 dolláros értékesítésen keresztül vásárolta meg a művészkereskedő, Alexander Parish. Nyolc évvel később, 2013-ban a Parish eladta a darabot Yves Bouviernek egy sajátos Sotheby 80 millió dolláros értékesítése során, aki megfordult és eladta Dmitry Rybolovevnek 127,5 millió dollárért. Rybolovev végül felvette a "Salvador Mundi" -ot aukcióra a hét elején, ahol rekord áron értékesítette.

Ajánlott: